2019

Merida, Big.Seven, 20, svart

6 499 kr

Big Seven 20 är en av våra mest populära modeller och är utrustad med hydrauliska skivbromsar för optimal kontroll och bromsverkan. Den har också justerbar och låsbar dämpargaffel samt Shimano Acera 24 för exakt precision när du växlar. Modellen kommer i storlekarna XS-L och passar cyklister från 10 års ålder och uppåt. En mycket allsidig cykel för fritidscykling och transport.

  • Dubbelreducerad aluminiumram med neutral geometri för en upprätt och bekväm sittställning. Fästen för pakethållare, stöd och skärmar.
  • Suntour XCM (100 mm) med lockout.
  • Shimano Acera bakväxel 3X8 (42/24T, 11-32T)
  • Merida 27,5″ hjulset med Merida 2,1″ däck med bra rullegenskaper
  • Shimano ST-EF505 integrerat reglage för hydraulisk broms och växling.
Nollställ
Delbetala från 181 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M191110 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellBig.Seven 20
StorlekarXS (13.5"), S (15"), M (17"), L (18.5")
Vikt15.0 kg, ramstorlek M (17"), utan pedaler
FärgBlue (Green), Matt-Black (Red/Silver)
Ram och Framgaffel
RamBig.Seven Speed
FramgaffelSuntour, XCM HLO, coil, lockout, slaglängd: 100 mm
Växlar
Växelreglage, framShimano, ST-EF505
Växelreglage, bakShimano, ST-EF505
FramväxelShimano, FD-TY700
BakväxelShimano, RD-M360
Drivlina
VevpartiShimano, TY301, drevstorlek: 24-34-42T
VevlagerFSA, TH-7420ST-W
KedjaKMC, M700
KassettSunrace, CSM668, 11-32T
Bromsar
BromsreglageShimano, ST-EF505
FrambromsShimano, ST-EF505
Bromsskiva, framShimano, RT10, 160 mm
BakbromsShimano, ST-EF505
Bromsskiva, bakShimano, RT10, 160 mm
Hjul och Däck
FramnavShimano, TX505, 100x9 mm, 32 ekrar, infästning bromsskiva: Centerlock
BaknavShimano, TX505, 135x9 mm, 32 ekrar, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMerida, CC, invändig bredd: 17 mm
FramdäckMerida, K1080, ej vikbart, 57-584, 27.5x2.2"
BakdäckMerida, K1080, ej vikbart, 57-584, 27.5x2.2"
Cockpit
HandtagMerida, EC
StyreMerida, CC, aluminium, diameter: 31.8 mm, bredd: 690 mm, rise: 15 mm
StyrstamMerida, CC, aluminium, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: - 6°
StyrlagerFSA, NO.10P Neck15
Spacers2 x 10 mm
SadelMerida, Sport Comfort
SadelstolpeMerida, CC, aluminium, diameter: 27.2 mm, setback: 15 mm
PedalerVP, VPE-891

Geometri

RamstorlekXS (13.5")S (15")M (17")L (18.5")
Hjulstorlek27.5"27.5"27.5"27.5"
Ramstorlek (cm)34384347
ST - Sadelstolpsrör (mm)343381432470
TT - Överrör (mm)550560575585
CS - Kedjestag (mm)430430430430
HTA - Vinkel, styrrör (°)707070.570.5
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)73.573.57373
BD - Drop, vevlager (mm)53535353
HT - Styrrör (mm)100105115125
FL - Gaffellängd (mm)490490490490
R - Reach (mm)374383389396
S - Stack (mm)593598609619
WB - Hjulbas (mm)1042105310571068
SH - Standover height (mm)650686731764