2020

Merida, Big.Seven 20, blå/gul

6 499 kr

BIG.SEVEN är ett bra storleksalternativ till BIG.NINE, 27.5″-hjul i stället för 29″-hjul ger lägre höjd på ramen och en lite mer lättnavigerad cykel. Den senaste generationen av våra BIG.SEVEN TFS och SPEED mountainbikes med aluminiumram har tunt formade rör som skapar en ny look och en mer avslappnad geometri. Ett kortare överrör och högre styrrör ger en mer upprätt körställning och bättre uppsikt över stigen.

Nollställ
Delbetala från 181 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M201111 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation

Geometri

RamstorlekXS (13.5")S (15")M (17")L (18.5")
Hjulstorlek27.5"27.5"27.5"27.5"
Ramstorlek (cm)34384347
ST - Sadelstolpsrör (mm)343381432470
TT - Överrör (mm)550560575585
CS - Kedjestag (mm)430430430430
HTA - Vinkel, styrrör (°)707070.570.5
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)73.573.57373
BD - Drop, vevlager (mm)53535353
HT - Styrrör (mm)100105115125
FL - Gaffellängd (mm)490490490490
R - Reach (mm)374383389396
S - Stack (mm)593598609619
WB - Hjulbas (mm)1042105310571068
SH - Standover height (mm)650686731764