OUTLET
2020

Merida, Big.Nine XT-Edition

19 999 kr

Big.Nine är Meridas klassiska 29-tums mountainbikehardtail. Big.Nine finns i både kolfiber och aluminium och med utrustning från top notch ner till bra riktigt prisvärd instegsnivå. De modeller som har de mer racing-betonade kolfiberramarna CF.5 och CF.3  är perfekta redskap till dig som söker låg vikt och fart, men vill du ha en mer upprätt sittställning skall du i stället kika på de modeller som har Meridas riktigt fina TFS-ram i aluminium.

 

Nollställ
Delbetala från 556 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M201150 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellBig.Nine XT-Edition
StorlekarS (15"), M (17"), L (19"), XL (21"), XXL (23")
Vikt
FärgMetallic Black (Matt Black)
Ram och Framgaffel
RamBig.Nine TFS - aluminium, vikt ca. 1830 g, (storlek M/17")
FramgaffelManitou Markhor Comp - luftfjäder, koniskt styrrör, låsbar från styret, slaglängd 100 mm
Växlar
Växelreglage, framIngen framväxel (1 X 12 växlar)
Växelreglage, bakShimano XT
FramväxelIngen framväxel (1 X 12 växlar)
BakväxelShimano XT M8100 Shadow+
Drivlina
VevpartiShimano XT - drevstorlek: 32T
VevlagerShimano BB-MT800, BSA 73
KedjaShimano SLX M7100
KassettShimano SLX M7100 - 12-delad, utväxling: 10-51T
Bromsar
BromsreglageShimano XT
FrambromsShimano XT
Bromsskiva, framShimano RT54 - diameter: 180 mm
BakbromsShimano XT
Bromsskiva, bakShimano RT54 - diameter: 160 mm
Hjul och Däck
FramnavShimano SLX - axel: Boost 110x15 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
BaknavShimano MT500 - axel: 135x9 mm mm, body: Shimano Micro Spline, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMerida Expert CC - aluminiumfäg, invändig bredd: 22.8 mm
FramdäckMaxxis Ikon - vikbart, 57-622, 29x2.2", vikt: 590 g
BakdäckMaxxis Ikon - vikbart, 57-622, 29x2.2", vikt: 590 g
Cockpit
HandtagMerida Comp EC
StyreMerida Expert CC - aluminium, diameter: 31.8 mm, bredd: 720 mm, rise: 0 mm
StyrstamMerida Expert CC - aluminium, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: - 6°
StyrstamslängderS 70 mm, M 80 mm, L 90 mm, XL 100 mm, XXL 110 mm
StyrlagerMerida M2331
Spacers1 x 10 mm + 2 x 5 mm
SadelMerida Comp CC
SadelstolpeMerida Comp CC - aluminium, diameter: 30.9 mm, setback: 0 mm
PedalerVP VPE-891

Geometri

RamstorlekS (15")M (17")L (19")XL (21")XXL (23")
Hjulstorlek29"29"29"29"29"
Ramstorlek (cm)3743475156
ST - Sadelstolpsrör (mm)370430470510560
TT - Överrör (mm)570590610630650
CS - Kedjestag (mm)440440440440440
HTA - Vinkel, styrrör (°)7070707070
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)7373737373
BD - Drop, vevlager (mm)6060606060
HT - Styrrör (mm)100115130145160
FL - Gaffellängd (mm)506506506506506
R - Reach (mm)382398414429445
S - Stack (mm)614628642656670
WB - Hjulbas (mm)10691090111011311152
SH - Standover height (mm)679727763800843