2019

Merida, Big.Nine Vasa, Sälen

Vår klassiska hardtail är snabb, pålitlig och kompromisslös! Big Nine Vasa Sälen är designad för och i samarbete med Cykelvasan, och finns endast i begränsad upplaga, så vänta inte för länge!

  • Dubbelreducerad aluminiumram med en geometri som passar damer. Fästen för pakethållare, stöd och skärmar.
  • Rock Shox FS30 Gold (100 mm) Air dämpargaffel med låsning från styret.
  • Shimano XT 2X10 (36/22T, 11-36T)
  • Merida Comp 29″ hjulset med snabba Maxxis Ikon 2,2 för hårt underlag och grus.
  • Shimano MT-200 hydrauliska bromsar, 180/160 mm.

Den här produkten är just nu slut i lager och inte tillgänglig.

Artikelnr: M199420 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellBig.Nine Vasa, Sälen
StorlekarS (15"), M (17"), L (19"), XL (21"), XXL (23")
Vikt12,3 kg, ramstorlek M (17"), utan pedaler
FärgBlack (Green)
Ram och Framgaffel
RamBig.Nine TFS
FramgaffelRock Shox, FS30 Gold, air, lockout, slaglängd: 100 mm
Växlar
Växelreglage, framShimano, Deore
Växelreglage, bakShimano, Deore
FramväxelShimano, Deore
BakväxelShimano, XT Shadow
Drivlina
VevpartiShimano, MT500-2, drevstorlek: 22-36T
VevlagerShimano
KedjaKMC, X10-1
KassettShimano, HG50, 11-36T
Bromsar
BromsreglageShimano, MT-200
FrambromsShimano, MT-200
Bromsskiva, framShimano, RT10, 160 mm
BakbromsShimano, MT-200
Bromsskiva, bakShimano, RT10, 160 mm
Hjul och Däck
FramnavShimano, TX505, 100x9 mm, 32 ekrar, infästning bromsskiva: Centerlock
BaknavShimano, TX505, 135x9 mm, 32 ekrar, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMerida, Comp CC, invändig bredd: 20 mm
FramdäckMaxxis Ikon, vikbart, 56-584, 27.5x2.2", vikt: 590 g
BakdäckMaxxis Ikon, vikbart, 56-584, 27.5x2.2", vikt: 590 g
Cockpit
HandtagMerida, Expert EC
StyreMerida, Expert CC, aluminium, diameter: 31.8 mm, bredd: 720 mm, rise: 0 mm
StyrstamMerida, Comp CC, aluminium, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: 6°
StyrlagerMerida, M2345
Spacers2 x 10 mm
SadelMerida, Comp CC
SadelstolpeMerida, Comp CC, aluminium, diameter: 30.9 mm, setback: 0 mm
PedalerVP, VPE-891

Geometri

RamstorlekS (15")M (17")L (19")XL (21")XXL (23")
Hjulstorlek29"29"29"29"29"
Ramstorlek (cm)3743475156
ST - Sadelstolpsrör (mm)370430470510560
TT - Överrör (mm)570590610630650
CS - Kedjestag (mm)440440440440440
HTA - Vinkel, styrrör (°)7070707070
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)7373737373
BD - Drop, vevlager (mm)6060606060
HT - Styrrör (mm)100115130145160
FL - Gaffellängd (mm)506506506506506
R - Reach (mm)382398414429445
S - Stack (mm)614628642656670
WB - Hjulbas (mm)10691090111011311152
SH - Standover height (mm)679727763800843