OUTLET
2020

Merida, Big.Nine Vasa Sälen

12 999 kr

Big.Nine är Meridas klassiska 29-tums mountainbikehardtail. Big.Nine finns i både kolfiber och aluminium och med utrustning från top notch ner till bra riktigt prisvärd instegsnivå. De modeller som har de mer racing-betonade kolfiberramarna CF.5 och CF.3  är perfekta redskap till dig som söker låg vikt och fart, men vill du ha en mer upprätt sittställning skall du i stället kika på de modeller som har Meridas riktigt fina TFS-ram i aluminium.

Nollställ
Delbetala från 361 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M209420 Kategori:

Specifikation

Geometri

RamstorlekS (15")M (17")L (19")XL (21")XXL (23")
Hjulstorlek29"29"29"29"29"
Ramstorlek (cm)3743475156
ST - Sadelstolpsrör (mm)370430470510560
TT - Överrör (mm)570590610630650
CS - Kedjestag (mm)440440440440440
HTA - Vinkel, styrrör (°)7070707070
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)7373737373
BD - Drop, vevlager (mm)6060606060
HT - Styrrör (mm)100115130145160
FL - Gaffellängd (mm)506506506506506
R - Reach (mm)382398414429445
S - Stack (mm)614628642656670
WB - Hjulbas (mm)10691090111011311152
SH - Standover height (mm)679727763800843