2020

Merida, Big.Nine Vasa Oxberg

9 999 kr

Big.Nine är Meridas klassiska 29-tums mountainbikehardtail. Big.Nine finns i både kolfiber och aluminium och med utrustning från top notch ner till bra riktigt prisvärd instegsnivå. De modeller som har de mer racing-betonade kolfiberramarna CF.5 och CF.3  är perfekta redskap till dig som söker låg vikt och fart, men vill du ha en mer upprätt sittställning skall du i stället kika på de modeller som har Meridas riktigt fina TFS-ram i aluminium.

Nollställ

Passande tillbehör

Utvalda kvalitetstillbehör - alltid till bästa pris.

  • Shimano, XT, PD-M8000, pedaler - 879 kr719 kr
    Naits, pedal, aluminium/stål, 9/16″ - 199 kr149 kr
    Topeak, Defender M1/XC11, skärmset, 29″ - 599 kr349 kr
    Topeak, Whitelite HP 500, framlampa - 699 kr419 kr
    Topeak, RedLite Aero USB 1 W, baklampa - 479 kr299 kr
    Hiplok, Lite, kättinglås, superbright - 799 kr579 kr
    Topeak, Wedge DryBag, sadelväska, medium - 399 kr249 kr
    Topeak, Hexus X, miniverktyg - 349 kr179 kr
    Topeak, AirBooster 16G, CO2-pump - 349 kr199 kr
    Merida, CO2-patroner, 25 g, 1 st - 59 kr39 kr
    Topeak, Pocket Shock DXG, dämparpump - 499 kr339 kr
    Topeak, JoeBlow Sport III, golvpump - 569 kr349 kr

Montering av cykeltillbehör

Vill du att vi skall montera dina cykeltillbehör - självklart är det kostnadsfritt.

Cykel

Tillbehör

Cykel inklusive tillbehör

Du sparar

Delbetala från 278 kr per månad | Info

Specifikation

Geometri

RamstorlekS (15")M (17")L (19")XL (21")XXL (23")
Hjulstorlek29"29"29"29"29"
Ramstorlek (cm)3743475156
ST - Sadelstolpsrör (mm)370430470510560
TT - Överrör (mm)570590610630650
CS - Kedjestag (mm)440440440440440
HTA - Vinkel, styrrör (°)7070707070
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)7373737373
BD - Drop, vevlager (mm)6060606060
HT - Styrrör (mm)100115130145160
FL - Gaffellängd (mm)506506506506506
R - Reach (mm)382398414429445
S - Stack (mm)614628642656670
WB - Hjulbas (mm)10691090111011311152
SH - Standover height (mm)679727763800843

Mer information

Storlek

S/15" (160 – 175 cm), M/17" (172 – 180 cm), L/19" (179 – 189 cm), XL/21" (185 – 195 cm), XXL/23" (190 – + cm)

Årsmodell

2020

Modellserie

Big.Nine Vasa

Varumärke

Merida

Färg

Grön, Svart

Vikt

N/A