2019

Merida, Big.Nine, Team

62 999 kr

Vår klassiska hardtail är snabb, pålitlig och kompromisslös! Big Nine Team levereras med komponenter av högsta klass. Om ditt mål är att vinna ett lopp 2019 kan detta vara tävlingsmaskinen för dig.

  • CF5 kolfiberram (850 g) med aerodynamiskt överrör samt kedje- och sadelstag med vibrationsdämpande bladprofil för optimala egenskaper.
  • Rock Shox Sid World Cup (100 mm) dämpargaffel med lockout från styret.
  • Sram XX1 Eagle 1X12 (34T, 11-50T)
  • Fulcrum Red Passion 3 Tubless Ready 29″ hjulset (endast 1535 g) med snabba Maxxis Ikon 3C 29×2,2 XC-däck för hårt underlag och grus.
  • Sram Level Ultimate hydrauliska bromsar, 180/160 mm.
Nollställ
Delbetala från 1 750 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M191270 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellBig.Nine Team
StorlekarS (15"), M (17"), L (19"), XL (21"), XXL (23")
Vikt8.53 kg, ramstorlek M (17"), utan pedaler
FärgMatt-UD (Green/White)
Ram och Framgaffel
RamBig.Nine CF5
FramgaffelRock Shox, SID World Cup, air, tapered, remote lockout, slaglängd: 100 mm
Växlar
Växelreglage, framIngen framväxel (1 X 12 växlar)
Växelreglage, bakSram, XX1 Eagle
FramväxelIngen framväxel (1 X 12 växlar)
BakväxelSram, XX1 Eagle
Drivlina
VevpartiSram, XX1 Eagle, drevstorlek: 34T
VevlagerSram, DUB PF92
KedjaSram, XX1 Eagle
KassettSram, XG 1299 Eagle, 10-50T
Bromsar
BromsreglageSram, Level Ultimate
FrambromsSram, Level Ultimate
Bromsskiva, framSram, Centerline X, 180 mm
BakbromsSram, Level Ultimate
Bromsskiva, bakSram, Centerline X, 160 mm
Hjul och Däck
HjulFulcrum Red Passion 3
FramnavBoost 110x15 mm, infästning bromsskiva: 6 bultar
BaknavBoost 148x12 mm, Sram, XD, infästning bromsskiva: 6 bultar
FälgarAluminiumfälg, invändig bredd: 21.6 mm
FramdäckMaxxis Ikon, 3C, vikbart, 57-622, 29x2.2", vikt: 530 g
BakdäckMaxxis Ikon, 3C, vikbart, 57-622, 29x2.2", vikt: 530 g
Cockpit
HandtagMerida, Team CC
StyreMerida, Team CC, kolfiber, diameter: 31.8 mm, bredd: 720 mm, rise: 0 mm
StyrstamMerida, Team CC, aluminium, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: - 17°
StyrlagerFSA, NO.47/50CF, 2191026456
Spacers1 x 10 mm + 2 x 5 mm, kolfiber
SadelPrologo, Scratch 2
SadelstolpeMerida, Team CC, kolfiber, diameter: 30.9 mm, setback: 0 mm
PedalerMedföljer ej
Medföljande tillbehör
FlaskhållareMerida, BS319, kolfiber

Geometri

RamstorlekS (15")M (17")L (19")XL (21")XXL (23")
Hjulstorlek29"29"29"29"29"
Ramstorlek (cm)3844485358
ST - Sadelstolpsrör (mm)380444483532584
TT - Överrör (mm)585605625645665
CS - Kedjestag (mm)433433433433433
HTA - Vinkel, styrrör (°)7070707070
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)73.573.573.573.573.5
BD - Drop, vevlager (mm)6565656565
HT - Styrrör (mm)95100110125145
FL - Gaffellängd (mm)509509509509509
R - Reach (mm)402421438454468
S - Stack (mm)617622631645664
WB - Hjulbas (mm)10801101112111421163
SH - Standover height (mm)681744778819842