REA
REA!
%
20
Spara 2 810 kr
2810kr
2810
kr
2019

Merida, Big.Nine, 600

13 999 kr 11 189 kr

Vår klassiska hardtail är snabb, pålitlig och kompromisslös! Big Nine 600 är utrustad med en modern 1X12-växelgrupp för både träning och tävling, samt en ultramodern aluminiumram som också är anpassad för dagligt bruk, med fästen för stöd, skärmar och pakethållare.

  • Hydroformad och dubbelreducerad aluminiumram med neutral geometri för en bekvämare sittställning. Fästen för pakethållare, stöd och skärmar.
  • Manitou Markhor Comp (100 mm) Air dämpargaffel med med lockout från styret.
  • Sram NX Eagle 1X12 (32T, 11-50T)
  • Merida Comp 29″ hjulset med snabba och allsidiga Maxxis Ikon 2,2 XC-däck för hårt underlag och grus.
  • Shimano MT-200 hydrauliska bromsar, 180/160 mm.
Nollställ
Delbetala från 311 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M191135 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellBig.Nine 600
StorlekarS (15"), M (17"), L (19"), XL (21"), XXL (23")
Vikt12.39 kg, ramstorlek M (17"), utan pedaler
FärgSilk Dark Green (Neon Green)
Ram och Framgaffel
RamBig.Nine TFS
FramgaffelManitou, Markhor Comp, air, tapered, remote lockout, slaglängd: 100 mm
Växlar
Växelreglage, framIngen framväxel (1 X 12 växlar)
Växelreglage, bakSram, NX Eagle
FramväxelIngen framväxel (1 X 12 växlar)
BakväxelSram, NX Eagle
Drivlina
VevpartiSram, NX Eagle, drevstorlek: 32T
VevlagerSram, DUB PF92
KedjaSram, NX Eagle
KassettSram, NX 1230 Eagle, 11-50T
Bromsar
BromsreglageShimano, MT-200
FrambromsShimano, MT-200
Bromsskiva, framShimano, RT10, 180 mm
BakbromsShimano, MT-200
Bromsskiva, bakShimano, RT10, 160 mm
Hjul och Däck
FramnavShimano, MT400-B, 100x15 mm, 32 ekrar, infästning bromsskiva: Centerlock
BaknavShimano, M4050, 135x9 mm, 32 ekrar, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMerida, Comp CC, invändig bredd: 20 mm
FramdäckMaxxis Ikon, vikbart, 57-622, 29x2.2", vikt: 590 g
BakdäckMaxxis Ikon, vikbart, 57-622, 29x2.2", vikt: 590 g
Cockpit
HandtagMerida, Comp EC
StyreMerida, Expert CC, aluminium, diameter: 31.8 mm, bredd: 720 mm, rise: 0 mm
StyrstamMerida, Expert CC, aluminium, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: - 6°
StyrlagerMerida, M2331, 2191025563
Spacers1 x 10 mm + 2 x 5 mm
SadelMerida, Comp CC
SadelstolpeMerida, Comp CC, aluminium, diameter: 30.9 mm, setback: 0 mm
PedalerVP, VPE-891

Geometri

RamstorlekS (15")M (17")L (19")XL (21")XXL (23")
Hjulstorlek29"29"29"29"29"
Ramstorlek (cm)3743475156
ST - Sadelstolpsrör (mm)370430470510560
TT - Överrör (mm)570590610630650
CS - Kedjestag (mm)440440440440440
HTA - Vinkel, styrrör (°)7070707070
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)7373737373
BD - Drop, vevlager (mm)6060606060
HT - Styrrör (mm)100115130145160
FL - Gaffellängd (mm)506506506506506
R - Reach (mm)382398414429445
S - Stack (mm)614628642656670
WB - Hjulbas (mm)10691090111011311152
SH - Standover height (mm)679727763800843