OUTLET
2020

Merida, Big.Nine 3000

20 999 kr

Big.Nine är Meridas klassiska 29-tums mountainbikehardtail. Big.Nine finns i både kolfiber och aluminium och med utrustning från top notch ner till bra riktigt prisvärd instegsnivå. De modeller som har de mer racing-betonade kolfiberramarna CF.5 och CF.3  är perfekta redskap till dig som söker låg vikt och fart, men vill du ha en mer upprätt sittställning skall du i stället kika på de modeller som har Meridas riktigt fina TFS-ram i aluminium.

Nollställ
Delbetala från 583 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M201155 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellBig.Nine 3000
StorlekarS (15"), M (17"), L (19"), XL (21"), XXL (23")
Vikt
FärgMatt Anthracite (Red)
Ram och Framgaffel
RamBig.Nine CF3 - kolfiber, vikt ca. 1290 g, (storlek M/17")
FramgaffelManitou Markhor Comp - luftfjäder, koniskt styrrör, låsbar från styret, slaglängd 100 mm
Växlar
Växelreglage, framIngen framväxel (1 X 12 växlar)
Växelreglage, bakSram SX Eagle
FramväxelIngen framväxel (1 X 12 växlar)
BakväxelSram SX Eagle
Drivlina
VevpartiSram X1 1000 Eagle - drevstorlek: 32T
VevlagerSram DUB, BB 92
KedjaSram SX Eagle
KassettSram PG-1210 Eagle - 12-delad, utväxling: 11-50T
Bromsar
BromsreglageShimano, MT-200
FrambromsShimano, MT-200
Bromsskiva, framShimano, RT10 - diameter: 180 mm
BakbromsShimano, MT-200
Bromsskiva, bakShimano, RT10 - diameter: 160 mm
Hjul och Däck
FramnavShimano MT400-B - axel: Boost 110x15 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
BaknavShimano MT400-B - axel: Boost 148x12 mm, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMerida Comp CC - invändig bredd: 20 mm
FramdäckMaxxis Ikon - vikbart, 57-622, 29x2.2", vikt: 590 g
BakdäckMaxxis Ikon - vikbart, 57-622, 29x2.2", vikt: 590 g
Cockpit
HandtagMerida Comp EC
StyreMerida Expert CC - aluminium, diameter: 31.8 mm, bredd: 720 mm, rise: 0 mm
StyrstamMerida Expert CC - aluminium, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: - 6°
StyrstamslängderS 70 mm, M 80 mm, L 90 mm, XL 100 mm, XXL 110 mm
StyrlagerFSA NO.55E
Spacers1 x 10 mm + 2 x 5 mm
SadelMerida Comp CC
SadelstolpeMerida Comp CC - aluminium, diameter: 30.9 mm, setback: 0 mm
PedalerMedföljer ej

Geometri

RamstorlekS (15")M (17")L (19")XL (21")XXL (23")
Hjulstorlek29"29"29"29"29"
Ramstorlek (cm)3844485358
ST - Sadelstolpsrör (mm)380444483532584
TT - Överrör (mm)585605625645665
CS - Kedjestag (mm)433433433433433
HTA - Vinkel, styrrör (°)7070707070
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)73.573.573.573.573.5
BD - Drop, vevlager (mm)6565656565
HT - Styrrör (mm)95100110125145
FL - Gaffellängd (mm)509509509509509
R - Reach (mm)402421438454468
S - Stack (mm)617622631645664
WB - Hjulbas (mm)10801101112111421163
SH - Standover height (mm)681744778819842