2019

Merida, Big.Nine, 20, blå

6 499 kr

Big Nine 20 är en av våra mest populära modeller och är utrustad med hydrauliska skivbromsar för optimal kontroll och bromsverkan. Den har också justerbar och låsbar dämpargaffel samt Shimano Acera 24 för exakt precision när du växlar. Big Nine (29-tumshjul) har fördelar jämfört med Big Seven (27,5-tumshjul) när det gäller grepp och rullegenskaper vid terrängcykling. Långa cyklister föredrar också ofta cyklar med 29-tumshjul. Big Nine 20 är en mycket allsidig cykel som passar till fritidscykling och träning, men också till dig som vill prova på mer teknisk cykling i terräng.

  • Dubbelreducerad aluminiumram med neutral geometri för en upprätt och bekväm sittställning. Fästen för pakethållare, stöd och skärmar.
  • Suntour XCM (100 mm) med lockout.
  • Shimano Acera bakväxel 3X8 (42/24T, 11-32T)
  • Merida 29″ hjulset med Merida 2,1″ däck med bra rullegenskaper
  • Shimano ST-EF505 integrerat reglage för hydraulisk broms och växling.
Nollställ
Delbetala från 181 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M191125 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellBig.Nine 20
StorlekarS (15"), M (17"), L (19"), XL (21"), XXL (23")
Vikt15.0 kg, ramstorlek M (17"), utan pedaler
FärgBlue (Green), Matt-Black (Red/Silver)
Ram och Framgaffel
RamBig.Nine Speed
FramgaffelSuntour, XCM HLO, coil, lockout, slaglängd: 100 mm
Växlar
Växelreglage, framShimano, ST-EF505
Växelreglage, bakShimano, ST-EF505
FramväxelShimano, FD-TY700
BakväxelShimano, RD-M360
Drivlina
VevpartiShimano, TY301, drevstorlek: 24-34-42T
VevlagerFSA, TH-7420ST-W
KedjaKMC, M700
KassettSunrace, CSM668, 11-32T
Bromsar
BromsreglageShimano, ST-EF505
FrambromsShimano, ST-EF505
Bromsskiva, framShimano, RT10, 160 mm
BakbromsShimano, ST-EF505
Bromsskiva, bakShimano, RT10, 160 mm
Hjul och Däck
FramnavShimano, TX505, 100x9 mm, 32 ekrar, infästning bromsskiva: Centerlock
BaknavShimano, TX505, 135x9 mm, 32 ekrar, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMerida, CC, invändig bredd: 17 mm
FramdäckMerida, K1080, ej vikbart, 57-622, 29x2.2"
BakdäckMerida, K1080, ej vikbart, 57-622, 29x2.2"
Cockpit
HandtagMerida, EC
StyreMerida, CC, aluminium, diameter: 31.8 mm, bredd: 690 mm, rise: 15 mm
StyrstamMerida, CC, aluminium, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: - 6°
StyrlagerFSA, NO.10
Spacers2 x 10 mm
SadelMerida, Sport Comfort
SadelstolpeMerida, CC, aluminium, diameter: 27.2 mm, setback: 15 mm
PedalerVP, VPE-891

Geometri

RamstorlekS (15")M (17")L (19")XL (21")XXL (23")
Hjulstorlek29"29"29"29"29"
Ramstorlek (cm)3844495358
ST - Sadelstolpsrör (mm)382448486532583
TT - Överrör (mm)558579599619640
CS - Kedjestag (mm)450450450450450
HTA - Vinkel, styrrör (°)707070.570.570.5
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)73.573.573.57373
BD - Drop, vevlager (mm)6060606060
HT - Styrrör (mm)100110120130140
FL - Gaffellängd (mm)506506506506506
R - Reach (mm)375392408425442
S - Stack (mm)614623635644654
WB - Hjulbas (mm)10711092110611261147
SH - Standover height (mm)698755789829869