REA
REA!
%
25
Spara 2 010 kr
2010kr
2010
kr
2019

Merida, Big.Nine, 100

7 999 kr 5 989 kr

Vår klassiska hardtail är snabb, pålitlig och kompromisslös! Big Nine 100 kommer med en ultramodern aluminiumram och är alldeles utmärkt utrustad för sköna cykelrundor och träning, samtidigt som den också är anpassad för dagligt bruk med fästen för stöd, skärmar och pakethållare.

  • Modern och elegant hydroformad aluminiumram med neutral och bekväm sittställning. Fästen för pakethållare, stöd och skärmar.
  • SR Suntour XCM (100 mm) dämpargaffel med lockout.
  • Shimano Alivio 3X9 (40/30/22T, 11-34T)
  • Merida Comp 29″ hjulset med snabba Maxxis Ikon 2,2 för hårt underlag och grus.
  • Shimano MT-200 hydrauliska skivbromsar för god kontroll och bra bromsverkan.
Nollställ
Delbetala från 166 kr per månad | Läs mer
Artikelnr: M191130 Kategori:

Specifikation

KomponentSpecifikation
ModellBig.Nine 100
StorlekarS (15"), M (17"), L (19"), XL (21"), XXL (23")
Vikt13.97 kg, ramstorlek M (17"), utan pedaler
FärgMatt-Grey (Yellow/Dark Grey)
Ram och Framgaffel
RamBig.Nine TFS
FramgaffelSuntour, XCM HLO, coil, lockout, slaglängd: 100 mm
Växlar
Växelreglage, framShimano, Altus
Växelreglage, bakShimano, Altus
FramväxelShimano, M3000
BakväxelShimano, Alivio
Drivlina
VevpartiShimano MT100, drevstorlek: 22-30-40T
VevlagerShimano, UN100 BSA
KedjaKMC, M99
KassettShimano, HG200, 11-34T
Bromsar
BromsreglageShimano, MT-200
FrambromsShimano, MT-200
Bromsskiva, framShimano, RT10, 180 mm
BakbromsShimano, MT-200
Bromsskiva, bakShimano, RT10, 160 mm
Hjul och Däck
FramnavShimano, TX505, 100x9 mm, 32 ekrar, infästning bromsskiva: Centerlock
BaknavShimano, TX505, 135x9 mm, 32 ekrar, infästning bromsskiva: Centerlock
FälgarMerida, Comp CC, invändig bredd: 20 mm
FramdäckMaxxis Ikon, vikbart, 57-622, 29x2.2", vikt: 590 g
BakdäckMaxxis Ikon, vikbart, 57-622, 29x2.2", vikt: 590 g
Cockpit
HandtagMerida, Comp EC
StyreMerida, Expert CC, aluminium, diameter: 31.8 mm, bredd: 720 mm, rise: 0 mm
StyrstamMerida, Comp CC, aluminium, infästning styre: 31.8 mm, vinkel: - 6°
StyrlagerMerida, M2345, 2191025682
Spacers1 x 10 mm + 2 x 5 mm
SadelMerida, Comp CC
SadelstolpeMerida, Comp CC, aluminium, diameter: 30.9 mm, setback: 0 mm
PedalerVP, VPE-891

Geometri

RamstorlekS (15")M (17")L (19")XL (21")XXL (23")
Hjulstorlek29"29"29"29"29"
Ramstorlek (cm)3743475156
ST - Sadelstolpsrör (mm)370430470510560
TT - Överrör (mm)570590610630650
CS - Kedjestag (mm)440440440440440
HTA - Vinkel, styrrör (°)7070707070
STA - Vinkel, sadelstolpsrör (°)7373737373
BD - Drop, vevlager (mm)6060606060
HT - Styrrör (mm)100115130145160
FL - Gaffellängd (mm)506506506506506
R - Reach (mm)382398414429445
S - Stack (mm)614628642656670
WB - Hjulbas (mm)10691090111011311152
SH - Standover height (mm)679727763800843